Assume the magnitude of the electric field on each face of the cube of edge L =
ID: 2128345 • Letter: A
Question
Assume the magnitude of the electric field on each face of the cube of edge L = 1.08 m in the figure below is uniform and the directions of the fields on each face are as indicated. (Take E1 = 36.9 N/C and E2 = 23.3 N/C.)
Assume the magnitude of the electric field on each face of the cube of edge L = 1.08 m in the figure below is uniform and the directions of the fields on each face are as indicated. (Take E1 = 36.9 N/C and E2 = 23.3 N/C.) Find the net electric flux through the cube. N · m2/C Find the net charge inside the cube. C Could the net charge be a single point charge?Explanation / Answer
a) the net electric field=sum of all electric fields=36.9+23.2-20-20-20-15=-14.9N/C
total electric flux=E*S/8.825*10^-12=-14.9*6*1.08^2/8.825*10^-12=-11.816*10^12 webers
b) according to gauss law flux passes through any closed surface is equal to charge enclosed ,charge=-11.816*10^12 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.