Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

MUST SHOW WORK and explanation of work so i can follow and learn An initially mo

ID: 2128069 • Letter: M

Question


MUST SHOW WORK and explanation of work so i can follow and learn

An initially motionless test car is accelerated uniformly to 1.40 times 102 km/h in 8.23 seconds before striking a simulated deer. The car is in contact with the faux fawn for 0.395 seconds, after which the car is measured to be traveling at 82.0 km/h.What is the magnitude of the acceleration of the car before the collision? What is the magnitude of the average acceleration of the car during the collision? What is the magnitude of the average acceleration of the car during the entire test, from when the car first begins moving until the collision is over?

Explanation / Answer

v = 140 km/h = 48.89m/s

a = v/t = 4.73 m/s2 ......Ans


v1 = 82 km/h = 22.78 m/s

a = 22.78 - 48.89 / 0.395 = - 66.10 m/s2


avergae = 4.73 x 8.23 - 66.10 x 0.395 / (8.23 + 0.395) = 1.49 m/s2


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote