A red ball is thrown down with an initial speed of 1 m/s from a height of 27 met
ID: 2127246 • Letter: A
Question
A red ball is thrown down with an initial speed of 1 m/s from a height of 27 meters above the ground. Then, 0.6 seconds after the red ball is thrown, a blue ball is thrown upward with an initial speed of 24.3 m/s, from a height of 0.7 meters above the ground. The force of gravity due to the earth results in the balls each having a constant downward acceleration of 9.81 m/s2.
5 ?How long after the red ball is thrown are the two balls in the air at the same height?
6)Which statement is true regarding the blue ball?
Explanation / Answer
5)
y = -0.5 g t^2 + vo t + y0
red ball:
==> y1 = -0.5 * 9.8 * t^2 - 1 * t + 27
blue ball:
==> y2 = -0.5 * 9.8 * (t - 0.6)^2 + 24.3 * (t - 0.6) + 0.7
the two balls in the air at the same height ==> y1 = y2
==> -0.5 * 9.8 * t^2 - 1 * t + 27 = -0.5 * 9.8 * (t - 0.6)^2 + 24.3 * (t - 0.6) + 0.7
==> t = 1.37 s
6)
After it is released and before it hits the ground, the blue ball is sometimes moving faster than the red ball at any given time.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.