Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure shows a spherical shell with uniform volume charge density ? = 1.88 n

ID: 2127208 • Letter: T

Question

The figure shows a spherical shell with uniform volume charge density ? = 1.88 nC/m3, inner radius a = 12.7 cm, and outer radius b = 5.10a. What is the magnitude (in N/C) of the electric field at radial distances (a)r = 0; (b)r = a/2.00, (c)r = a, (d)r = 1.50a, (e)r = b, and (f)r = 3.00b?

The figure shows a spherical shell with uniform volume charge density ? = 1.88 nC/m3, inner radius a = 12.7 cm, and outer radius b = 5.10a. What is the magnitude (in N/C) of the electric field at radial distances (a)r = 0; (b)r = a/2.00, (c)r = a, (d)r = 1.50a, (e)r = b, and (f)r = 3.00b?

Explanation / Answer

a) E = 0 (Qenclosed = 0)
b) E = 0 (Qenclosed = 0)
c) E = 0 (Qenclosed = 0)
d) Qenclosed = rho*4/3*pi*a^3*(1.5^3 - 1) = 0.0383 n C
E = k*Qenclosed/r^2 = 9.49 N/C

e) Qenclosed = rho*4/3*pi*a^3*(5.1^3 - 1) = 2.123 nC
E = k*Qenclosed/r^2 =47.4 N/C

f) Qenclosed = rho*4/3*pi*a^3*(5.1^3 - 1) = 2.123 nC
E = k*Qenclosed/r^2 = 0.56 N/C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote