Air will break down (lose its insulating quality) and sparking will result if th
ID: 2127144 • Letter: A
Question
Air will break down (lose its insulating quality) and sparking will result if the field strength is increased to about 3 * 10^6 N/C.
A. What acceleration will an electron experience in such a field? The mass of the electron is 9.109*10^-91 kg and the fundamental charge is 1.602*10^-19 C. Let the electric field lie along the positive x-axis. Answer in units of m/s^2.
B. If the electron starts from rest, in what distance will it acquire a speed equal to 7% of the speed of light (3*10^8 m/s)? Answer in units of mm
Explanation / Answer
a= Eq/m= 3*10^8*1.6*106-19/9.11*106-31 = 5.26*10^17 m/s^2
S= V^2/2a = 0.07*3*10^8)^2/2*5.26*10^17
S =0.41mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.