Using t sin(theata)=Fe and T cos(theata)=mg unising this expression you can obta
ID: 2127137 • Letter: U
Question
Using t sin(theata)=Fe and T cos(theata)=mg
unising this expression you can obtain an expression for the electric force Fe in terms of m and theata. Than write this angle theata in term sof y and z. You will obtain an expression for Fe in terms of m, y ,z
Let us assume that you have a pithball with a mass m=13g at the end of the a string of length z=15cm. When a charged rod is brought near the pithball, at the same height as the pithball, the ball is deflected y= ____ mm in teh horizontal direction.
What is th emagnitude of the electrostatic force acting on the ball, in N?_______________
m = 13 g
z = 15 cm
x =18 mm
Explanation / Answer
Fe=T sin(theta)
Mg=T=cos (theta)
Fe=Mg tan(theta)=Mg (y/z)
Fe=0.013*9.8*0.018/0.15=0.0152N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.