A charged particle is held at the center of a spherical shell. The figure gives
ID: 2126982 • Letter: A
Question
A charged particle is held at the center of a spherical shell. The figure gives the magnitude E of the electric field versus radial distance r. The scale of the vertical axis is set by Es = 1.00107 N/C. Approximately what is the net charge on the shell?
Explanation / Answer
on the surface
E = k*Q/R^2
4*10^7 = 9*10^9*Q/0.03^2
Q = 4*10^-6 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.