My solution (wrong by the way) P=I x 4Pi (0.018)^2 = 24.02 W P=E/t Therefore t=4
ID: 2126293 • Letter: M
Question
My solution (wrong by the way)
P=I x 4Pi (0.018)^2 = 24.02 W
P=E/t
Therefore t=4700J / 24.02W =195.67s
Correct answer is 783s but how do you get it?
Deep ultrasonic heating is used to promote healing of torn tendons. It is produced by applying ultrasonic sound over the affected area of the body. The sound transducer (generator) is circular with a radius of 1.8 cm, and it produces a sound intensity of 5.9 times 103 W/m2. How much time is required for the transducer to emit 4700 J of sound energy? My solution (wrong by the way) P=I x 4Pi (0.018)^2 = 24.02 W P=E/t Therefore t=4700J / 24.02W =195.67s Correct answer is 783s but how do you get it?Explanation / Answer
Power = I*A
= 5.9 *10^3 * pi * 0.018^2
= 6.005 Watts
time = 4700/6.005
= 782.68 s = 783 s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.