Hello guys, I had really hard time figuring these questions out. I know it is a
ID: 2126060 • Letter: H
Question
Hello guys,
I had really hard time figuring these questions out. I know it is a lot, but I really did what I can.
Thanks in advanced
1- A speedboat moving at 35.0 m/s approaches a no-wake buoy marker 100 m ahead. The pilot slows the boat with a constant acceleration of -3.5 m/s2 by reducing the throttle.
(a) How long does it take the boat to reach the buoy? ( s )
(b) What is the velocity of the boat when it reaches the buoy? (m/s)
2- A particle moves along the x axis. Its position is given by the equation x = 2.1 + 2.9t ? 3.5t2with x in meters and t in seconds.
(a) Determine its position when it changes direction. (m )
(b) Determine its velocity when it returns to the position it had at t = 0? (Indicate the direction of the velocity with the sign of your answer.) (m/s)
3-A certain automobile manufacturer claims that its deluxe sports car will accelerate from rest to a speed of 44.5 m/s in 8.45 s.
(a) Determine the average acceleration of the car. ( m/s2
(b) Assume that the car moves with constant acceleration. Find the distance the car travels in the first 8.45 s. (m)
(c) What is the speed of the car 10.0 s after it begins its motion if it continues to move with the same acceleration? (m/s)
4-Kathy tests her new sports car by racing with Stan, an experienced racer. Both start from rest, but Kathy leaves the starting line 1.00 s after Stan does. Stan moves with a constant acceleration of 3.4 m/s2 while Kathy maintains an acceleration of 5.37 m/s2.
(a) Find the time at which Kathy overtakes Stan. ( s from the time Kathy started driving)
(b) Find the distance she travels before she catches him. ( m )
(c) Find the speeds of both cars at the instant she overtakes him.
Kathy (m/s)
Stan (m/s)
5-A motorist drives along a straight road at a constant speed of 22.0 m/s. Just as she passes a parked motorcycle police officer, the officer starts to accelerate at 2.50 m/s2 to overtake her. Assume that the officer maintains this acceleration.
Explanation / Answer
1)
a)s=ut+0.5at^2
u=35
a=-3.5
s=100
100=35t+(0.5*-3.5*t^2)
t=3.453s
b) speed=35-3.5t=22.599=22.6
2)
x = 2.1 + 2.9t ? 3.5t2
v=dx/dt=2.9-7t (changes direction when v=0)
0=2.9-7t
t=0.4128s
a) x = 2.1 + 2.9t ? 3.5t2
x=2.7
b)x=2.1 at t=0
x=2.1=2.1+2.9t-3.5t^2
2.9t-3.5t^2=0
t=0.8286
v=2.9-7t=-2.9m/s
3)
a)accelleration=44.5/8.45=5.266
b)given in question
distance travelled =44.5m=(0.5*a*t^2)=(0.5*5.266*8.45^2)
c)speed at 10s= 5.266*10=52.66m/s
4)
a)distance travelled equal
0.5*5.37*t^2=0.5*(t+1)^2*3.4
(t+1)/t=1.2567
t=3.895s
b)distance=0.5*5.37*t^2=40.732m
c)kathy=5.37*3.895=20.916
stan=16.643=3.4*4.895
5)distances must be equal
22t=0.5*2.5*t^2
22t=1.25t^2
t=17.6s
b)sped=at=2.5*17.6=44
c)distance=387.2m=0.5*2.5*17.6^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.