A thick, conducting, spherical shell of inner radius a = 0.5 cm and outer radius
ID: 2125933 • Letter: A
Question
A thick, conducting, spherical shell of inner radius a = 0.5 cm and outer radius b = 1.2 cm is uncharged. The shell surrounds a point charge +Q0 = 4.90mC at its center (see the figure).
What is the electric field in the region r > b, say r = 2.4 cm?
******The link to the figure is below. Please use my exact numbers and not just an example. Please help, thanks!
http://www.chegg.com/homework-help/questions-and-answers/thick-conducting-spherical-shell-inner-radius-05-cm-outer-radius-b-18-cm-uncharged-shell-s-q3555991
Explanation / Answer
the electric field in the region r > b is
E = k x (q/r^2)
where k = (1/4pi x e_o) = 9 x 10^9 Nm^2/C^2,q = 4.90 mC = 4.90 x 10^-3 C and r is the radial distance(2.4 cm = 2.4 x 10^-2 m)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.