Three blocks, each having a mass of 1.16 kg, are connected by rigid rods of negl
ID: 2125732 • Letter: T
Question
Three blocks, each having a mass of 1.16 kg, are connected by rigid rods of negligible mass and are supported by a frictionless surface. Forces F1 and F2, of magnitude 5.50 N and 10.6 N respectively, are applied to the ends of the blocks as shown in the figure below. Find the forces acting on block B (the +x direction is to the right). The magnitude of the force applied by the rod on the left is and is in the= x direction. The magnitude of the force applied by the rod on the right is and is in the= x direction.
Explanation / Answer
F = F1 + F2 F = 5.5+10.6 = 16.1N so acceleration = F/(1.16x3) = 4.46m/s^2 now force on B is massx acc = 1.16x4.46=5.37N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.