A 4.0 kg toboggan rests on a frictionless icy surface, anda 2.0 kg block rests o
ID: 2125260 • Letter: A
Question
A 4.0 kg toboggan rests on a frictionless icy surface, anda 2.0 kg block rests on
top of the toboggan. The coefficient of static friction ms between the block and
the surface of the toboggan is 0.58, whereas the kinetic friction coefficient is
0.48. The block is pulled by a 30 N-horizontal force as shown.
a) Calculate the block's acceleration
b) calculate the toboggan's aceleration
c) if the applied force is gradually reduced, at what value do the block and the toboggan have the same acceleration.
A 4.0 kg toboggan rests on a frictionless icy surface, and a 2.0 kg block rests on top of the toboggan. The coefficient of static friction ms between the block and the surface of the toboggan is 0.58, whereas the kinetic friction coefficient is 0.48. The block is pulled by a 30 N-horizontal force as shown. Calculate the block's acceleration calculate the toboggan's acceleration if the applied force is gradually reduced, at what value do the block and the toboggan have the same acceleration.Explanation / Answer
max static friction = ustatic mg = 0.58*2*9.81=11.38<30 so block will move
a) for ice
P - friction = ma
30 - 0.48*2*9.81 = 2 a
a=10.29
b) for tobooggan
friction = M a
0.48*2*9.81 = 4 a
a=2.35
c) now we don't know P but we knoe a ice = a toboggona
so a = 0.48*2*9.81/4=2.35
P = 2*2.35+0.48*2*9.81= 14.11 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.