Draw a right triangle on a piece of paper using sides 10 cm and 15 cm long. Firs
ID: 2124851 • Letter: D
Question
Draw a right triangle on a piece of paper using sides 10 cm and 15 cm long. First calculate each quantity using the 10 cm and 15 cm lengths of the sides. Use the Pythagorean Theorem to calculate the hypotenuse. Use the tangent function to calculate the angles. Second, calculate the percent difference between the calculated and measured values.
Hyptenuse calculated. =18.03
Angle adjacent the 10 cm side
Calculated ________________
Angle adjacent the 15 cm side
Calculated ________________
Show me the steps please.
Explanation / Answer
angle adjacent to 10cm side
tan(theta1) = 15/10 = 3/2
theta1 = 56.31 degrees
now angle adjacent to 15cm side is
theta2 = 180-90-theta1 = 90 - 56.31 = 33.69
percent difference between calculated n measured
for theta1 = 56.31-56/56.31 * 100 = 55.05%
for theta 2 = 34-33.69/33.69 * 100 = 92.02%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.