A group of students trace out two equipotential surfaces and an electric field l
ID: 2124801 • Letter: A
Question
A group of students trace out two equipotential surfaces and an electric field line as shown Figure 1.5-1. Identify the polarity of each terminal. Calculate the electric field for each segment of the electric field line given that the distance between the probe tip is 2 times 10-2 m. Determine the potential difference between the two equipotential lines by summing the voltages along the electric field line. Compare this value to the potential difference found by subtracting the voltages of the two equipotential lines.Explanation / Answer
since we have dv/dr=-E
so electric potential decreases in the direction of EF
so 2V terminal is +ve and 8V terminal is -Ve
2).again using the same formulae we get
E= -dv/dr
so
1.5/2*10^-2
= 75 N/c
similarly for others
1.1/0.02
=55
0.6/0.02
=30
1.2/0.02
= 60
1.9/0.02
= 95
c).we have voltage of electric field lines= 8-2= 6 V
and also dv/dr= -E
or
deltaV=- EdeltaR
1.5+1.1+0.6+1.2+1.9
=6.3 V
so this is coming out to be greater
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.