The grading has 525 lines/mm. The distance D = 285 mm. A light source (not a las
ID: 2124451 • Letter: T
Question
The grading has 525 lines/mm. The distance D = 285 mm. A light source (not a laser) produces a first-order (m = 1) spectral line located at x1 = 75.3 mm.
What is the wavelength ?of this line? (Units required.)
What is its photon energy Ein eV?
Explanation / Answer
d*sin(theta)=n*l, here d=grating constant=1/N=1/525
here theta=arctan(75.3/285)=14.8
and n=1, now l=wavelength=?
here calculating, l=4.86*10^-4 mm= 4.86*10^-7 m
photon energy= h*c/l=6.63*10^-34*3*10^8/4.86*10^-7= 4.0878*10^-22 J= 2.55*10^-3 eV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.