A consumer upset with the latest trend of postal rate increases has decided to t
ID: 2124240 • Letter: A
Question
A consumer upset with the latest trend of postal rate increases has decided to try to send letters by balloon even though they may not reach their intended destination. A 6e4 cm3 gas-filled balloon will provide enough lift for a 46.8 g package to be accelerated upward at a rate of 2.5 m/s2. For these circumstances, calculate the density of the gas the consumer fills the balloon with. The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s2 and the density of air is rho = 1.16 kg/m3. Neglect the mass of the balloon material and the volume of the package
Explanation / Answer
(ro V + m) (a+g) = 1.16* V * g
(ro 6*10^4*10^-6 + 46.8*10^-3) (2.5+9.81) = 1.16* 6*10^4*10^-6 * 9.81
ro =
Kg/m3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.