Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two charges are fixed on the x axis: one with a charge of q_1 = 5.00 \\mu C at x

ID: 2123809 • Letter: T

Question

Two charges are fixed on the x axis: one with a charge of q_1 = 5.00 mu C at x_1 = -1.00 m and the other with a charge of q_2 = 3.00 mu C at x_2 = 1.50 m. Find the force F exerted on a charge q = -5.00 mu C placed at the origin (x=0). What are the magnitudes of the the three charges q, q_1, and q_2? Which of the following gives the proper directions for the forces on charge q due to charges q_1 and q_2? F_1 is the force on charge q due to charge q_1, and F_2 is the force on charge q due to charge q_2. Standard coordinates are being used (i.e., "left" is the negative x direction, and "right" is the positive x direction). Find the magnitude F of the resultant force on q.

Explanation / Answer

the force between charges q1 and q is F = k_e * q1q/r^2 where k_e = 1/4pie_o = 9 * 10^9 Nm^2/C^2,q1 = 5.00 uC = 5.00 * 10^-6 C,q = -5.00 uC = -5.00 * 10^-6 C and r = 1.00 m the force between charges q2 and q is F1 = k_e * q2q/r1^2 where q2 = 3.00 uC = 3.00 * 10^-6 C and r1 = 1.50 m the net force is F_net = F + F1

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote