A ray of red light (%u03BB = 700 nm) passing from air (n = 1.00) into water (n =
ID: 2123670 • Letter: A
Question
A ray of red light (%u03BB = 700 nm) passing from air (n = 1.00) into water (n = 1.33) is incident on the water%u2019s surface at an angle of 45 degrees from the normal. Calculate:
a. the angle of the ray from the surface normal in the water. b. the wavelength of light in the water.
An electron and a proton are each traveling (separately) at 125 m/s from right to left through a magnetic field of 2.0 T out of the page. Calculate the magnitude and direction of the magnetic force experienced by:
a. the electron. b. the proton.
Explanation / Answer
1) a) 1*sin(45)= 1.33*sin(theta)
theta = arcsin(sin(45)/1.33)=32.12 degrees
b) wavelength = 700/1.33=526.3 nm
2) both feel same force, F = q v B = 1.6E-19*125*2=4.0E-17
a) direciton is down
b) direciton is up
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.