Question 6 What is the wave speed if a wave has a period of 83 ms and a waveleng
ID: 2123162 • Letter: Q
Question
Question 6
What is the wave speed if a wave has a period of 83 ms and a wavelength of 3.0 m?
1. 4.0 m/s 2. 9.0 m/s
3. 15 m/s 4. 36 m/s
Question 7
A hiker is approaching a sheer cliff wall.
She yodels, and hears the echo of her yodel after 3.1 s.
How far is she from the cliff?
1. 310 m 2. 530 m
3. 1100 m 4. 3100 m
Question 8
What is the wavelength of a sound wave with a frequency of 500 Hz ?
1. 0.69 m. 2. 0.75 m.
3. 1.5 m. 4. 1.8 m.
Question 9
A police car has an 800-Hz siren. It is traveling at 35.0 m/s towards an observer.
What is the perceived frequency of the siren by this observer?
1. 725 Hz 2. 800 Hz
3. 882 Hz 4. 891 Hz
Question 10
At a distance of 16.0 m from a sound source the intensity level is 70.0 dB.
What is the intensity of this sound in W/m2
?
1. 10-16 W/m2
2. 10-12 W/m2
3. 10-7 W/m2
4. 10-5 W/m2
Explanation / Answer
6) 4) 36m/s
v = lamda/T = 3/83*10^-3 = 36.1 m/s
7) 2)530m
2d = v*t ===> d = v*t/2 = 340*3.1/2 = 527 m
8) 1)0.69 m
v = lamda*f ==> lamda = v/f = 340/500 = 0.68 m
9) 3)882 Hz
f' = 800*(340+35/340) = 882 Hz
10) 2)10^-12 W/m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.