Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A stationary charged particle at the origin creates an electric flux of 487 N ?

ID: 2123104 • Letter: A

Question

A stationary charged particle at the origin creates an electric flux of 487 N ? m2/C through any closed surface surrounding the charge. Find the electric field it creates in the empty space around it as a function of radial distance r away from the particle. (b) A small source at the origin emits an electromagnetic wave with a single frequency into vacuum, equally in all directions, with power 25.0 W. Find the electric field amplitude as a function of radial distance away from the source. (c) At what distance is the amplitude of the electric field in the wave equal to 3.00 MV/m, representing the dielectric strength of air? (d) As the distance from the source doubles, what happens to the field amplitude? (e) State how the behavior shown in part (d) compares with the behavior of the field in part (a).

Explanation / Answer

a.flux = EA = q/e0

E = flux/Area = 487/4pir^2 = 38.77/r^2


b.Intensity I = power/area = Emax^2/2uoC

EMax^2 = 25*2*4pi*10^-7*3*10^8/4pir^2

Emax^2 =1500/r^2

Emax = 38.72/r

c. for Emax =3*10^6 V/m

r = 38.72/3*10^6

r =12.90 um


d. as distance doubles, EF Reduces to half

e. in e, if distance doubles, EF reduces by 1/4 times

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote