Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You wish to design a telescope using an objective lens with f(objecive) = 0.75 m

ID: 2122785 • Letter: Y

Question

You wish to design a telescope using an objective lens with f(objecive) = 0.75 m. If you use an eyepiece with a magnification of 20, what is the total magnification of the telescope and what is the length of the telescope?

Need to be explained, not just answered :) Will rate life saver :)
You wish to design a telescope using an objective lens with f(objecive) = 0.75 m. If you use an eyepiece with a magnification of 20, what is the total magnification of the telescope and what is the length of the telescope?

Need to be explained, not just answered :) Will rate life saver :)

Explanation / Answer

given that f0 = 0.75m magnification = m = 20

M=si/feyepiec


si to be 25cm as near point standard.


20=0.25/feyepiece

f eye= 0.0125


length of telescope = L = f0 + fe   =
0.0125+0.75 =0.7625 m plug in values L =0.7625 m


M = N / f

=0.75/0.0125= 60 given that f0 = 0.75m magnification = m = 20

M=si/feyepiec


si to be 25cm as near point standard.


20=0.25/feyepiece

f eye= 0.0125


length of telescope = L = f0 + fe   =
0.0125+0.75 =0.7625 m plug in values L =0.7625 m


M = N / f

=0.75/0.0125= 60 given that f0 = 0.75m magnification = m = 20

M=si/feyepiec


si to be 25cm as near point standard.


20=0.25/feyepiece

f eye= 0.0125


length of telescope = L = f0 + fe   =
0.0125+0.75 =0.7625 m plug in values L =0.7625 m


M = N / f

=0.75/0.0125= 60 plug in values L =0.7625 m


M = N / f

=0.75/0.0125= 60
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote