A system of two lenses forms an image of an arrow at x = x 3 = 48.2 cm. The firs
ID: 2122679 • Letter: A
Question
A system of two lenses forms an image of an arrow at x = x3 = 48.2 cm. The first lens is a diverging lens located at x = 0 and has a focal length of magnitude f1 = 15.2 cm. The second lens is located at x = x2 = 22.2 cm and has an unknown focal length. The tip of the object arrow is located at (x,y) = (xo, yo) = (-31.5 cm, 14.9 cm).
1) What is x1, the x co-ordinate of image of the arrow formed by the first lens?
ANSWER: -10.3 cm
2) What is y1, the y co-ordinate of the image of the tip of the arrow formed by the first lens?
ANSWER: 4.85 cm
3) What is f2, the focal length of the second lens. If the lens is a converging lens, f2 is positive. If the lens is a diverging lens, f2 is negative.
4) What is y3, the y co-ordinate of the image of the tip of the arrow formed by the two lens system?
Explanation / Answer
For part 3
1/f = 1/p + 1/q
1/f = 1/32.5 + 1/26
f = 14.4
Part 4)
h'/h = -q/p
h'/4.85 = -26/32.5
h' = -3.88 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.