A mass (m1= 4 kg) slides on a rough horizontal surface with a kinetic coefficien
ID: 2120380 • Letter: A
Question
A mass (m1= 4 kg) slides on a rough horizontal surface with a kinetic coefficient of friction uk= 0.7. A second mass (m2= 3 kg) is attached to m1 by a light string draped over a light , frictionless pulley. A force (F) is applied to m1 causing the system to move with a constant speed to the left.
(a.) What is the tension of the string ?
(b.) What is the magnitude of F?
(c) If F is removed, what coefficient of static friction would be required between the horizontal surface and m1 to keep the system from moving ?
Explanation / Answer
for the block m1
F - T - umg = ma
a = 0 ,constant velocity
F - T - .7 x 4 x 9.8 = 0..............................1
for m2
T - .7 x 3 x 9.8 = 0
T = 20.58 N
putting in 1
F = 48.02 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.