Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

ANSWER ALL 3 QUESTIONS AND YOU GET 5 STARS A 225-g block is pressed against a sp

ID: 2120003 • Letter: A

Question

ANSWER ALL 3 QUESTIONS AND YOU GET 5 STARS



A 225-g block is pressed against a spring of force constant 1.36 kN/m until the block compresses the spring 10.0 cm. The spring rests at the bottom of a ramp inclined at 60.0 degree to the horizontal. Using energy considerations, determine how far up the incline the block moves from its initial position before it stops under the following conditions. if the ramp exerts no friction force on the block m if the coefficient of kinetic friction is m A 1.36 kg object is held 1.29 m above a relaxed, massless vertical spring with a force constant of 303 N/m. The object is dropped onto the spring, How far does the object compress the spring? m Repeat part (a), but now assume that a constant air-resistance force of 0.736 N acts on the object during its motion, m How far does the object compress the spring if the same experiment is performed on the moon, where g = 1.63 m/s2 and air resistance is neglected m A block of mass 0.243 kg is placed on top of a light, vertical spring of force constant 5165 N/m and pushed downward so that the spring is compressed by 0.093 m. After the block is released from rest, it travels upward and then leaves the spring. To what maximum height above the point of release does it rise? (Round your answer to two decimal places.) m

Explanation / Answer

had a typo in part b

1 a) conservation of energy

1/2 kx^2 = m g h

h = d sin (60)

0.5*1.36E3*.1^2 = 225.0E-3*9.81*d*sin(60)

d=3.56 m

b) now Ei + Wf = Ef

1/2 kx^2 - u m g cos(60) d = m g h

0.5*1.36E3*.1^2-0.417*225.0E-3*9.81*d*cos(60) = 225.0E-3*9.81*d*sin(60)

d=2.867 m

2)a) Ei = Ef

m g h = 1/2 kx^2 - m g x

1.36*9.81*1.29 = 0.5*303*x^2 - 1.36*9.81*x
x=0.3839 m
b)

now Ei + Wf = Ef

m g (h+x) - F(h+x) = 1/2 kx^2

1.36*9.81*(1.29+x) -0.736*(1.29+x) = 0.5*303*x^2
x=0.3719 m

c)
1.36*1.63*1.29 = 0.5*303*x^2 - 1.36*1.63*x

x=0.1449 m

3) Ei = Ef

1/2 kx^2 + m g (-x) = m g h

0.5*5165*0.093^2 + 0.243*9.81*-0.093 = 0.243*9.81*h

h=9.28 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote