Three electrons are aligned on a straight line and separations between them are
ID: 2119166 • Letter: T
Question
Three electrons are aligned on a straight line and separations between them are 1.0 mm. Outer two electrons are fixed in position.
Please include detail calculations!
a. What is the electric potential at the position of the center electron?
b. What it the electric potential energy of the center electron?
c. What is the electric potential energy of this system of three electrons?
d. Is the center electron at a point of stable or unstable equilibrium?
e. If the center electron is displaced horizontally by a small distance, what will its speed be when it is very far away?
Explanation / Answer
a)V=2ke/d=-2.88*10^-6V
b)U=eV=4.61*10^-25J
c)U at a side position=4.61*10^-25J/2+4.61*10^-25J/4=3.46*10^-25J
Total energy=1.15*10^-24J
d)Stable equilibrium because the force acting on it on displacement is a restoring force.
e)Conserving energy,
U=0.5mv^2+U'
4.61*10^-25=0.5*9.1*10^-31*v^2+4.61*10^-25J/4
Solving for v,
v=872m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.