You are an exercise physiologist working with an elite cyclist. You ask your cli
ID: 2118889 • Letter: Y
Question
You are an exercise physiologist working with an elite cyclist. You ask your client to cycle on a Monark ergometer for 30 minutes. This individual is 5'11''and 149 pounds. The resistance against the flywheel is 3.0 kg. The pedaling speed is 90 rev/min. While the subject is cycling, you collect the rates of oxygen consumption (VO2 = 3.68 L/min) and carbon dioxide production (VCO2 = 3.72). Assuming that at rest this subject's VO2was 0.305 L/min and his VCO2was 0.235 L/min, what is his net efficiency?
Explanation / Answer
C + O2 = CO2
12 32 44
1 1.375
0.305 0.419
3.68 5.06
total intake of oxygen in 30 min = 3.68 x 30 = 110.4 L
total output of CO2 = 3.72 x 30 = 111.6 L
assuming at normal conditions for every 0.305 L of O2 he produces 0.235 L of CO2
thus by this ratethe CO2 produced should be 85.06 L
actual produced CO2 = 111.6 L
during the excercise the efficiency pf the body is incresed thus the production of Co2 will be more
increase in production = 111.6 - 85.06 = 26.54 L of CO2
the ratio of increased production by normal production will be a measure of the net efficiency
thus efficiency = 26.54 / 85.06 x 100 = 31.2 %
thus he is 31.2 % more efficient than at rest
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.