A 218.7 kg satellite is in a circular orbit of 26,273 miles (42,300,000 m) in ra
ID: 2117995 • Letter: A
Question
A 218.7 kg satellite is in a circular orbit of 26,273 miles (42,300,000 m) in radius. The force keeping the satellite in orbit is 47.2 N. What is the velocity (speed) of the satellite?A 218.7 kg satellite is in a circular orbit of 26,273 miles (42,300,000 m) in radius. The force keeping the satellite in orbit is 47.2 N. What is the velocity (speed) of the satellite? A 218.7 kg satellite is in a circular orbit of 26,273 miles (42,300,000 m) in radius. The force keeping the satellite in orbit is 47.2 N. What is the velocity (speed) of the satellite?
Explanation / Answer
centripetal force = 47.2 N
m v^2 / r =47.2
so v^2=47.2*42300000/218.7
so v=3021.46 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.