The particle P starts from rest at point A at time t = 0 and changes its speed t
ID: 2115767 • Letter: T
Question
The particle P starts from rest at point A at time t = 0 and changes its speed thereafter at a constant rate of 1.7g as it follows the horizontal path shown. Determine the magnitude and direction of its total acceleration (a) just before point B, (b) just after point B, and (c) as it passes point C. State your directions relative to the x-axis shown (CCW positive) and choose the angle with the smallest magnitude.
i figured out A) a = 16.66 because its just 1.7g = 1.7(9.8), and theta = 0 becuase its horizontal
However I am confused on where you go from here.
Explanation / Answer
find speed at B
v=(2*a*s)^0.5=(2*1.7*9.8*2.6)^0.5=9.3m/s
centripetal acceleration = v^2/r=21.66m/s2
magnitude = (At^2+Ac^2)^0.5=(16.66^2+21.66^2)^0.5=27.33m/s2
at angle arctan(21.66/16.66)=52.43 degree below the x axis
acc=16.66i-27.33j
2.)at C velocity = (2*a*s)^0.5=(2*1.7*9.8*(2.6+pi*4/2))^0.5
=17.2m/s
centripetal acceleration = v^2/r=74m/s2
magnitude = (At^2+Ac^2)^0.5=(16.66^2+74^2)^0.5=75.85
acc=-74i-16.66j
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.