The three blocks shown are released from rest and are observed to move with acce
ID: 2115418 • Letter: T
Question
The three blocks shown are released from rest and are observed to move with accelerations that have a magnitue of 1.5 m/s^2. What is the magnitude of the friction force on the block that slides horizontally? Disregard any pulley mass or friction in the pulley and let M = 2.0 kg. In the figure a block with a mass of 4kg rests on a surface while being pulled from one side with a block whose mass is 2 kg that hangs from the side off a pulley system and on the other side the block on the surface is being pulled by a block whose mass is 4 kg that hangs from the side off a pulley system. I know the answer but I need to know how they got the answer.
Explanation / Answer
m1 = 2kg, m2 = 4kg, m3 = 4kg
(m_3g - T = m_3(1.5))
T = 33.2N
(T_2 - m_1g = m_1(1.5))
(T_2 = 22.6N)
(T - T_2 - f = m_2(1.5))
f = 4.6N friction force
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.