An arrow of mass 0.100 kg is launched directly upward with a bow of spring const
ID: 2114689 • Letter: A
Question
An arrow of mass 0.100 kg is launched directly upward with a bow of spring constant 1962 N/m. If the bow was stretched 10.0 cm and then released, how high above the bow did the arrow go before coming to rest temporarily? (0.5pts) 100 m 200 m 20.0 m 10.0 m An arrow of mass 0.100 kg is launched directly upward with a bow of spring constant 1962 N/m. If the bow was stretched 10.0 cm and then released, how high above the bow did the arrow go before coming to rest temporarily? (0.5pts) 100 m 200 m 20.0 m 10.0 m 100 m 200 m 20.0 m 10.0 m 100 m 100 m 100 m 200 m 200 m 200 m 20.0 m 20.0 m 20.0 m 10.0 m 10.0 m 10.0 mExplanation / Answer
(1/2)*k*x^2 = m*g*h k = 1962 N/m x=10cm = 0.1m g= 9.8 m/s^2 m=0.1 Kg (1/2)*1962*0.1*0.1 = 0.1 * 9.8 * h h= 10.01 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.