The problem is the following: The energy of the electron in the lowest level of
ID: 2113169 • Letter: T
Question
The problem is the following:
Explanation / Answer
1. energy = n^-2 Eo ...where Eo is give. ...so answer -8.7*10^-20 J
2. photon must be absorbed...as e- goes to higher energy orbit..
wavelength = 12400/.306 = 4.05*10^-6 m
3. infrared....c=f w ..so f = 2.74*10^14 sec-
4. delta E = 12400/938 ev = 13.2 ev .... so it goes frm 1 to 6 ....
5. delta E = 12400/74589 = .166 ev ... so it goes frm 6 to 5 ....
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.