A force of 170 N stretches a spring 0.070 m beyond its unstretched length. What
ID: 2112931 • Letter: A
Question
A force of 170 N stretches a spring 0.070 m beyond its unstretched length. What magnitude of force is required to stretch the spring 0.015 m beyond its unstretched Express your answer using two significant figures. What magnitude of force is required to compress the spring 0.020 m? Express your answer using two significant figures. A force of 170 N stretches a spring 0.070 m beyond its unstretched length. How much work must be done to stretch the spring 0.015 m beyond its unstretched Express your answer using two significant figures. How much work must be done to compress the spring 0.020 m from its unstretched Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
F=-kx
F=170N
x=0.070m
hence
k=170/0.070N/m
force needed to
strech 0.015m=kx=170*0.015/0.070N=36.43N
force to compress by 0.020m=170*0.020/0.070N=48.57N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.