2. How far above the entry point does the light exit the left glass panel? ans.
ID: 2112569 • Letter: 2
Question
2.How far above the entry point does the light exit the left glass panel? ans. 0.541 cm
3.After exiting the left (vertical) panel of glass, what angle does the light make with the horizontal in the water? 35.2
4. At what horizontal location does the light strike the top of the water? (as measured from the inside of the vertical glass panel) ans 20.5 cm
5.At the location where the light strikes the water surface, does the light escape out in to the air or is there Total Internal Reflection? ans total internal reflection
6.At what vertical height down from the water surface does the light strike the right vertical glass panel after the reflection off the surface of the water?
Please help i dont what equation should i used to answer number 6. thank you!
Explanation / Answer
sin50/sin theta = 1.61
=> theta = 28.41171142902 degrees answer(1)
tan(28.411711429) = d/w = d/1
=> d = 0.5409621732636 cm answer(2)
sin(28.411711429)/sin theta = 1.33/1.61
=> theta = 35.2 degrees answer(3)
position of strike = 15/tan(35.2) = 20.5 cm answer(4)
angle = 32.2
angle of incidence = 90-32.2 = 57.8
criticaL ANGLE = sin-(1/1.33) = 48.7534666313
angle of incidence > critical angle hence total internal reflection. answer(5)
tan 32.2 = v/(60-20.5)
=> v = 24.8744775393527 cm answer(6)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.