Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A factory worker pushes a 28.1 kg crate a distance of 5.0 m along a level floor

ID: 2112565 • Letter: A

Question


A factory worker pushes a 28.1 kg crate a distance of 5.0 m along a level floor at constant velocity by pushing downward at an angle of 28 degree below the horizontal. The coefficient of kinetic friction between the crate and floor is 0.26. What magnitude of force must the worker apply to move the crate at constant velocity? Express your answer using two significant figures. How much work is done on the crate by this force when the crate is pushed a distance of Express your answer using two significant figures. How much work is done on the crate by friction during this displacement? Express your answer using two significant figures. A factory worker pushes a 28.1 kg crate a distance of 5.0 m along a level floor at constant velocity by pushing downward at an angle of 28 degree below the horizontal. The coefficient of kinetic friction between the crate and floor is 0.26. How much work is done by the normal force? How much work is done by gravity? What is the total work

Explanation / Answer

Since the velocity is constant, acceleration is zero. Fcos(A) - uN = 0 Fsin(A) + mg - N = 0 Substitute for N Fcos(A) - u(Fsin(A) + mg) = 0 Fcos(A) - usin(A) = umg F = umg/(cos(A) - usin(A)) F = 0.26*28.5*9.8/(cos(28) - 0.26*sin(28)) F = 95.4 N W = 95.4*cos(28)*4.1 W = 345.5 joules Work done by friction is also 345.5 joules.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote