A conductor is formed into a loop that encloses an area of 1.0 m^2. The loop is
ID: 2112342 • Letter: A
Question
A conductor is formed into a loop that encloses an area of 1.0 m^2. The loop is oriented at a 30 degree angle with the xy-plane. A varying magnetic field is oriented parallel to the z-axis. If the maximum emf induced in the loop is 25 V, what is the maximum rate at which the magnetic field strength is changing?
A circle in the xy-plane has diameter 9.8 cm. A magnetic field of strength 3.4 T is oriented at an angle of 23 degrees to the z-axis, a line that is perpendicular to the xy-plane. What is the magnetic flux through the circle?
A circle of radius 0.75 m is placed in a uniform magnetic field of strength of 5.7 T. The circle is then rotated continuously in 3 dimensions, so that the angle theta between the normal line to the circle and the magnetic field varies between 0 and 90 degrees. The magnetic flux varies between which values?
-2.8 and 10 Wb
-0 and 10 Wb
-5.7 and 10 Wb
-0 and 17 Wb
Explanation / Answer
25=1*sin30*rate of change implies rate = 50 flux =3.4*cos23*0.0492*pi=0.0236
varries btw 0 and 10WB
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.