A cosmic-ray proton traveling at half the speed of light is heading directly tow
ID: 2111345 • Letter: A
Question
A cosmic-ray proton traveling at half the speed of light is heading directly toward the center of the Earth in
the plane of the Earth’s equator. Will it hit the Earth? Assume that the Earth’s magnetic field is uniform
over the planet’s equatorial plane with a magnitude of 50.0 μT, extending out 1.30 × 107 m from the surface
of the Earth. Assume that the field is zero at greater distances. Calculate the radius of curvature of the
proton’s path in the magnetic field. Ignore relativistic effects.
Explanation / Answer
r = mv/qB = 1.67*10^-27*(1.5*10^8)/(1.6*10^-19*50*10^-6) = 31312.5 m = 3.13*10^4 m <-------radius of curvature of proton.
So, it wont hit the surface of earth....
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.