4. 4.A 86-kg mass is pulled along a frictionless surface by a force F such that
ID: 2111282 • Letter: 4
Question
4.4.A 86-kg mass is pulled along a frictionless surface by a force F such that its acceleration is6 m/s2. A 3-kg mass slides along the top of the 86-kg mass and has an acceleration of 35 m/s2.(It thus slide back relative to the 86-kg mass). What is the frictional force in newtons exerted by the 86-kg mass on the 3-kg mass?
5.A woman holding a 13-kg block by a cord designed to withstand a tension of 164 N steps into an elevator. When the elevartor starts up, the cord breaks. What was the minimum acceleration (in m/s2) of the elevator?
6. 6.Two bodies of mass m1= 5 kg and m2 = 9 kg are in contact and rest on a horizontal frictionless table. A horizontal force of 9 N is applied to m1. What is the contact force in newtons between m1 and m2?
Explanation / Answer
4.Force=m(a2-a1)=3(35-6)=87N
5.m(g+a)=164.Hence g+a=164/13=12.61
a=12.61-9.8=2.81m/s^2
6.F=(m1+m2)*a
9=(5+9)a
a=9/14
Force between them=Force on m2=9*9/14=81/14=5.79
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.