A muon is a lepton that is a higher-mass (rest mass 105 MeV/c^2 ) sibling to the
ID: 2110543 • Letter: A
Question
A muon is a lepton that is a higher-mass (rest mass 105 MeV/c^2) sibling to the electron. Muons are produced in the upper atmosphere when incoming cosmic rays collide with the nuclei of gas molecules. The muon half-life is 1.5 us, but atmospheric muons typically live much longer than this because of time dilation, as we saw in Chapter 27 in the textbook. Suppose 200000 muons are created 120 km above the surface of the earth, each with kinetic energy 10 GeV . Assume that the muons don’t lose energy but move at a constant velocity directed straight down toward the surface of the earth.
Part A
How many muons survive to reach the surface? N=
2 sig figs
Explanation / Answer
K = (gamma - 1) m c^2
==> K = (1/(1 - v^2)^0.5 - 1) m c^2
==> 10e9 = (1/(1 - v^2)^0.5 - 1) * 105e6
==> v = 0.999946013 c
==> gamma = 1/(1 - v^2)^0.5 = 1/(1 - 0.999946013y2)y0.5 = 96.238
==> L = Lp/gamma = 120/96.238 = 1.24691 km
==> t = L/v = 1.24691e3/(0.999946013*3e8) = 4.1566e-6 s
==> N = 100000 * e^(-t/T) = 200000 * e^(-4.1566e-6/(1.5e-6/Ln(2))) = 29000 muons
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.