A polystyrene esky is used to keep cans of drink cold while at the beach. The es
ID: 2110535 • Letter: A
Question
A polystyrene esky is used to keep cans of drink cold while at the beach. The esky has a total surface area (including the lid) of 0.9 m2 and the walls and lid have a thickness of 5.0 cm. In the morning it is filled with ice, water and cans of drink, all at 0 oC.
a) What is the rate of heat flow into the esky assuming that the outside is a constant 42 oC? (The thermal conductivity of polystyrene is 0.01 W m-1 K-1.)
b) How much ice will melt during your 5 hours at the beach?
can you please show the formula used in the salution
Explanation / Answer
a)q=kAΔT/l=0.01*1.1*37/0.04=10.175Wb)Heat flowing in 5 hours=qt=10.175*5*3600=183150JIce melted=Q/L=183150/334000=0.548kg=548g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.