Double slits are separated by 866 μ m and are distance L = 3.27 m from a screen
ID: 2110111 • Letter: D
Question
Double slits are separated by 866 μm and are distance L = 3.27 m from a screen.
a) A monochromatic electromagnetic beam falls on the double slits, creating a diffraction pattern on the screen: the first minimum is 3.06 mm from the center of the central maximum.
i. Find the wavelength of this wave: nm
ii. Find the frequency of this wave: Hz
iii. For this beam: find the distance between the central maximum and the 267th maximum. m
iv. Suppose the distance between the slits decreases at dd/dt = -28.8 μm/s, while λ and L remain constant. Find the rate at which the distance between the central and first maxima is changing at the instant d = 3.41 μm.
dx/dt = cm/s
v. Suppose a different monochromatic electromagnetic beam is used with the original slits, and now the second minimum falls where the original beam produced its first maximum. Find the wavelength of this new beam: λ = nm
Explanation / Answer
a.Y=mLR/d
L=3.06mm*866um/0.5*3.27
L=1620nm
b. V=Lf
f=3*10^8/1629nm =1.85*10^14 Hz
c.Y2-Y1= 267*1620nm*3.27/866um
Y2-y1=1.633 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.