Source 1 in the figure emits electromagnetic radiation of 15 MHz Source 1 in eve
ID: 2108746 • Letter: S
Question
Explanation / Answer
a) s=ExB/muo. B=E/C for em radiation. so, Power/area = E^2/2cmuo avg. Which gives E=7.7x10^5 N/c and B=2.53x10^-3T.
b)a=40cm and b=30cm so c=50cm (triangle lenghts). wavelength=c/frequency. for15Mhz, lambda=20m. (.50-.40)/20=0.005. Phase=pi/100.
c)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.