A target glider, whose mass m2 is 310 g , is at rest on an air track, a distance
ID: 2108416 • Letter: A
Question
A target glider, whose mass m2 is 310 g, is at rest on an air track, a distance d = 53 cm from the end of the track. A projectile glider, whose mass m1 is 640 g, approaches the target glider with velocity v1i = -75 cm/s and collides elastically with it (see the figure). The target glider rebounds elastically from a short spring at the end of the track and meets the projectile glider for a second time.
a) How far from the end of the track does this second collision occur ( cm)?
b)How long does the target glider take to reach the end of the track?
c)How much more time elapses before the gliders collide again?
Explanation / Answer
velocity of m1 = v
310*0.75 + 0 = 310* u + 640*v
v-u / 0.75 = 1
so V = 0.489 m/s
u = -0.26 m/s
when m1 is coming in reverse
distance of m2 from wall = 0.53 - 0.26* (0.53/0.489) = 0.248
distcen from wall they meet = 0.489 * (0.248/0.749) = 0.1619 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.