PLEASE WORK OUT THE PARTS I GOT INCORRECT AND SHOW ALL WORK A block moves down a
ID: 2108216 • Letter: P
Question
PLEASE WORK OUT THE PARTS I GOT INCORRECT AND SHOW ALL WORK
A block moves down an incline (at angle 45 degrees) with friction, hits a spring at the bottom, and then bounces back up a certain distance along the slope before he stops. At 7m up the slope (call this point A), the 20 kg block is moving 5 m/s down the slope. The coefficient of kinetic friction is 0.5. The block transfers what energy it has into the spring at the bottom of the incline (with negligible height change). Set the bottom of the incline to be height h = 0 m. Using a tiltled axis, solve for the normal force, and the frictional force on the way down (g = 9.8 m/s2). Determine the total amount of energy at point A (where it's starting). Start by writing down all the forms of energy the block has. Determine the energy stored in the spring when the block stops at the bottom (at point B).When the spring launches the block back up the incline, how far up the incline does the block go before it stops again? Start with a conservation of energy equation.Explanation / Answer
2) E = 1/2 mv^2 + m g y = 0.5*20*5^2+ 20*9.81*7*sin(45)=1221 J
3) Ei + Wfriction = Ef
1221 - um g cos theta d = Ef
Ef = 1221 - 0.5*20*9.81*cos(45)*7=735.43 J
4)
now that is the initial energy
Ei + Wfriction = Ef
Ei - um g cos theta d = m g d sin theta
735.43 - 0.5*20*9.81*cos(45)*d = 20*9.81*d*sin(45)
d=3.534 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.