The siren on an ambulance is emitting a sound whose frequency is 2450 Hz . The s
ID: 2107890 • Letter: T
Question
The siren on an ambulance is emitting a sound whose frequency is 2450 Hz. The speed of sound is 343 m/s. (a) If the ambulance is stationary and you (the "observer") are sitting in a parked car, what are the wavelength and the frequency of the sound you hear? (b)Suppose that the ambulance is moving toward you at a speed of 26.9 m/s. Determine the wavelength and the frequency of the sound you hear. (c) If the ambulance is moving toward you at a speed of 26.9 m/s and you are moving toward it at a speed of 11.0 m/s, find the wavelength and frequency of the sound you hear.
Explanation / Answer
a) Both are stationary therefore no change in frquency
wavelength = 343/2450 = 0.14 m
frequency = 2450 Hz
(b) f = 343/ (343 + 26.9) * 2450 = 2272 Hz
wavelength = 343/2272 = 0.151 m
c)f = 343 - 11 / 343 + 26.9 * 2450 = 2199 Hz
wavelength = 343/2199 = 0.156 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.