You have a 200 Ω resistor, a 0.400 H inductor, a 6.00 μF capacitor and a volta
ID: 2106665 • Letter: Y
Question
You have a 200 Ω resistor, a 0.400 H inductor, a 6.00 μF capacitor and a voltage source that has a voltage amplitude of 30.0 V and an angular frequency of 250 rad/s. The resistor, inductor, capacitor, and voltage source are connected to form an L-R-C series circuit. The current is given by i=Icos(ωt), so v=Vcos (ωt φ). What is v at t = 20ms? What is vR at t = 20ms? What is vC at t = 20ms? What is vL at t = 20ms? What is v at t = 40ms? What is vR at t = 40ms? What is vC at t = 40ms? What is vL at t = 40ms?
Explanation / Answer
voltage v=30cos(wt+p)
voltage across resistor is same as voltage of source
v=Vr= 30coswt
v at 20ms t=0.020 s
v=30cos(250*0.020)=8.50
Vr at 20ms is also Vr=8.50 v
v at 40 ms
v = Vr = -25.17 V
Voltage across capacitor
Vc=30cos(wt-pi/2)
at t =20 ms=0.020 sec
Vc =30cos(250*0.020-3.14/2) =-28.76
Vc at 40 ms Vc=-16.34 V
voltage across inductor
VL=30cos(wt+pi/2)
at t=20ms=0.020 s
VL=+28.76 V
at t=40ms=0.040 s
VL=+16.34 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.