A simple pendulum is 5.00 m long. (a) What is the period of simple harmonic moti
ID: 2106603 • Letter: A
Question
A simple pendulum is 5.00 m long. (a) What is the period of simple harmonic motion for this pendulum if it is located in an elevator accelerating upward at 8.00 m/s2?s
(b) What is its period if the elevator is accelerating downward at 8.00 m/s2?
s
(c) What is the period of simple harmonic motion for the pendulum if it is placed in a truck that is accelerating horizontally at 8.00 m/s2?
s (a) What is the period of simple harmonic motion for this pendulum if it is located in an elevator accelerating upward at 8.00 m/s2?
s
(b) What is its period if the elevator is accelerating downward at 8.00 m/s2?
s
(c) What is the period of simple harmonic motion for the pendulum if it is placed in a truck that is accelerating horizontally at 8.00 m/s2?
s
Explanation / Answer
a) What is the period of simple harmonic motion for this pendulum if it is hanging in an elevator that is accelerating upward at 8.00 m/s2?
T = 2x3.14x sqrt[5/(9.8+8)] = 3.33 s
(b) What is its period if the elevator is accelerating downward at 8.00 m/s2?
T = 2x3.14x sqrt[5/(9.8-8)] = 10.47 s
(c) What is the period of simple harmonic motion for this pendulum if it is placed in a truck that is accelerating horizontally at 8.00 m/s2?
I guess that the effective length would reduce to 5 cos theta
T cos theta = mg and T sin theta = ma or theta = tan ^-1 (a/g)
theta = tan^-1(8/9.8) = 39.23
Effective length = 5 cos theta = 3.87 m
Hence T = 2x3.14xsqrt[3.87/9.8] = 3.95 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.