A beam of laser light of wavelength 632.8nm falls on a thin slit 3.10×10 −3 m
ID: 2105607 • Letter: A
Question
A beam of laser light of wavelength 632.8nm falls on a thin slit 3.10×10−3 mm wide. After the light passes through the slit, at what angles relative to the original direction of the beam is it completely cancelled when viewed far from the slit? Type absolute values of the three least angles separating them with commas. A beam of laser light of wavelength 632.8nm falls on a thin slit 3.10×10−3 mm wide. After the light passes through the slit, at what angles relative to the original direction of the beam is it completely cancelled when viewed far from the slit? Type absolute values of the three least angles separating them with commas. After the light passes through the slit, at what angles relative to the original direction of the beam is it completely cancelled when viewed far from the slit? Type absolute values of the three least angles separating them with commas.Explanation / Answer
Apply sin(angle) = m(wavelength)/a
sin (angle) = (1)(632.8 X 10^-9)/(3.1 X 10^-6)
angle = 11.8 degrees
Same thing with m = 2
sin (angle) = (2)(632.8 X 10^-9)/(3.1 X 10^-6)
angle = 24.1 degrees
Now m = 3
sin (angle) = (3)(632.8 X 10^-9)/(3.1 X 10^-6)
angle = 37.8 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.