Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.A long, straight wire is located along the x-axis (y = 0 and z = 0). The wire

ID: 2105235 • Letter: 1

Question

1.A long, straight wire is located along the x-axis (y = 0 and z = 0). The wire carries a current of 5.0 A in the +x direction. What is the magnitude of the force on a 2.0 C charged particle located at (+2.0 m, +1.0 m, 0), when it has a velocity of 300 m/s in the +z-direction?
2.Increasing the number of loops in an electromagnetic causes the strength of the magnetic field to ____.
3.A 0.0150-m wire oriented horizontally between the poles of an electromagnet carries a direct current of 9.5 A. The angle between the direction of the current and that of the magnetic field is 25.0 °. If the magnetic field strength is 0.845 T, what is the magnitude and direction of the magnetic force on the wire between the poles?

1.A long, straight wire is located along the x-axis (y = 0 and z = 0). The wire carries a current of 5.0 A in the +x direction. What is the magnitude of the force on a 2.0 C charged particle located at (+2.0 m, +1.0 m, 0), when it has a velocity of 300 m/s in the +z-direction?
2.Increasing the number of loops in an electromagnetic causes the strength of the magnetic field to ____.
3.A 0.0150-m wire oriented horizontally between the poles of an electromagnet carries a direct current of 9.5 A. The angle between the direction of the current and that of the magnetic field is 25.0 °. If the magnetic field strength is 0.845 T, what is the magnitude and direction of the magnetic force on the wire between the poles?

Explanation / Answer

1) F = qVxB


Bwire = u*I/2pi*r ( in +z direction)


F = q V B sin theta , since theta = 0 deg, so F = 0


2)increase


3) F = I L B sin theta = 9.5x 0.015 x 0.845 sin 25 = 0.0508N