The siren on an ambulance is emitting a sound whose frequency is 2850 Hz. The sp
ID: 2104745 • Letter: T
Question
The siren on an ambulance is emitting a sound whose frequency is 2850 Hz. The speed of sound is 343 m/s. (a) If the ambulance is stationary and you (the "observer") are sitting in a parked car, what are the wavelength and the frequency of the sound you hear? (b) Suppose that the ambulance is moving toward you at a speed of 26.2 m/s. Determine the wavelength and the frequency of the sound you hear. (c) If the ambulance is moving toward you at a speed of 26.2 m/s and you are moving toward it at a speed of 16.0 m/s, find the wavelength and frequency of the sound you hear.
Explanation / Answer
f=2850 Hz===>c=343 m/s
a) lambda=343/2850=0.1204 m===>freq=2850 Hz
b) moving toward you at 26.2 m/s===>freq=(343*2850/(343-26.2)=3085.7 Hz===>lambda=343/3085.7=0.11116 m
c) freq=(343+16)*2850/(343-26.2)=3229.64 Hz===>lambda=343/3229.64=0.1062 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.