A thin, long solenoid of radius r1 = 2 cm and length L 1 = 50 cm has N1=8000 tur
ID: 2104605 • Letter: A
Question
A thin, long solenoid of radius r1 = 2 cm and length L1 = 50 cm has N1=8000 turns. This solenoid is placed concentrically inside a second, fatter, shorter solenoid of radius r2 = 5 cm, length L2 = 10 cm, and N2=4000 turns. The resistances of the two solenoids are R1 = 0.2 Ω and R2 = 0.1 Ω. You may assume that the solenoids are ideal.
1. Draw a well labeled graph of the current in solenoid 2 as a function of time (just describe it please) Use i > 0 to indicate that the current is traveling in the same direction as solenoid 1 and i < 0 to indicate that the current is in the opposite direction.
2. At any time is there a force on solenoid 1 due to solenoid 2? If yes, in which direction does the force go?
Explanation / Answer
bit lengthy
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.